10 vecí, ktoré ste o konope nevedeli

  1. Konope je jedna z prvých kultúrnych, cielene pestovaných rastlín na svete, a človek ho využíva už takmer 10.000 rokov.
  2. Technické konope je bežne využívané takmer vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti – potravinárstve, kozmetike, textilnom priemysle, stavebníctve, zdravotníctve, automotive, výrobe plastov atď.
  3. Vlákno z technického konope dokáže nahradiť takmer akékoľvek iné textilné vlákno, preto z neho možno vyrobiť akýkoľvek druh textilu.
  4. Konopné vlákno je najpevnejšie prírodné textilné vlákno a môžete z neho vyrobiť produkty, ktoré sú funkčné: tričká, mikiny, džínsy, ponožky, spodnú bielizeň, uteráky, posteľnú bielizeň, obuv, a ďalšie výrobky každodennej potreby.
  5. Konopné vlákno má termoregulačné vlastnosti. Má antimikrobiálne a antiseptické účinky a je hypoalergénne.
  6. Konopné vlákno saje 4x viac vlhkosti než bavlna.
  7. Textílie z konopného vlákna dokážu pohltiť až 95 % UV žiarenia a vďaka neprítomnosti bielkovín nepriťahujú ani mole.
  8. V porovnaní s bavlnou potrebuje konope na pestovanie o 50 % menej vody a o 95 % menej pesticídov, fungicídov, herbicídov a insekticídov.
  9. Európa ponúka ideálne klimatické podmienky na pestovanie technického konope a odpadá tak neekologický dovoz z ďalekých krajín.
  10. Konopné vlákno v textilnom priemysle ponúka udržateľné, ekologické i sociálne riešenie problematiky svetového trhu s textilom a oblečením.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie