10 vecí, ktoré ste o konope nevedeli

  1. Konope je jedna z prvých kultúrnych, cielene pestovaných rastlín na svete, a človek ho využíva už takmer 10.000 rokov.
  2. Technické konope je bežne využívané takmer vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti – potravinárstve, kozmetike, textilnom priemysle, stavebníctve, zdravotníctve, automotive, výrobe plastov atď.
  3. Vlákno z technického konope dokáže nahradiť takmer akékoľvek iné textilné vlákno, preto z neho možno vyrobiť akýkoľvek druh textilu.
  4. Konopné vlákno je najpevnejšie prírodné textilné vlákno a môžete z neho vyrobiť produkty, ktoré sú funkčné: tričká, mikiny, džínsy, ponožky, spodnú bielizeň, uteráky, posteľnú bielizeň, obuv, a ďalšie výrobky každodennej potreby.
  5. Konopné vlákno má termoregulačné vlastnosti. Má antimikrobiálne a antiseptické účinky a je hypoalergénne.
  6. Konopné vlákno saje 4x viac vlhkosti než bavlna.
  7. Textílie z konopného vlákna dokážu pohltiť až 95 % UV žiarenia a vďaka neprítomnosti bielkovín nepriťahujú ani mole.
  8. V porovnaní s bavlnou potrebuje konope na pestovanie o 50 % menej vody a o 95 % menej pesticídov, fungicídov, herbicídov a insekticídov.
  9. Európa ponúka ideálne klimatické podmienky na pestovanie technického konope a odpadá tak neekologický dovoz z ďalekých krajín.
  10. Konopné vlákno v textilnom priemysle ponúka udržateľné, ekologické i sociálne riešenie problematiky svetového trhu s textilom a oblečením.