Ako sa starať o konopné produkty?

Starostlivosť o konopné tenisky a oblečenie nie je žiadna veľká veda. Pokiaľ ste hrdým majiteľom nejakého Bohempia kúska, prečítajte si, ako sa oň starať.

Na konopné topánky vám bude stačiť suchá kefka alebo mokrá handrička. Prípadne ak sa vám podarilo tenisky ušpiniť trochu viac, možno použiť prášok na jemné pranie a opäť handričku či špongiu. Odporúčame teda len ručné čistenie, nie  pranie v práčke, to by totiž v spojení s teplou vodou a práškom mohlo narušiť konštrukciu obuvi a spojenie látky s podrážkou. Topánky je možné aj impregnovať, aby odpudzovali vodu, vydržali dlhšie čisté a celkovo sa lepšie udržovali. Stačia na to bežne dostupné impregnačné prostriedky v spreji.

A ako pristupovať k oblečeniu z konope?

To samozrejme prať môžete, na klasický program pri 40 °C (utierku až na 90 °C) a s bežnými pracími prostriedkami. Nižšia teplota a ekologické prostriedky sú samozrejme vždy tou lepšou voľbou. Sušičke sa radšej vyhnite a žehliť môžete maximálne na prvý stupeň. Skúšali sme oblečenie namiesto prania po každom nosení vetrať na čerstvom vzduchu, a výsledky boli uspokojivé, čo oceníte napríklad na cestách. A bonus nakoniec? Časom a praním sa konopné oblečenie stáva mäkším a pohodlnejším. 

Prezrite si našu aktuálnu ponuku tenisiek, barefootov a oblečenia tu.

Ako mať čo na seba, a pritom neplytvať vodou?

“Očakáva sa, že roku 2025 bude polovica populácie žiť v prostredí s nedostatkom vody”, “Kapské mesto zažilo Deň nula”, “Kalifornia horí”…

Podobné správy sa objavujú čoraz častejšie a častejšie. Množstvo článkov a vedeckých výskumov nás stále presviedča o tom, že nejde o fakenews, ale o realitu. Po niekoľkých rokoch by sme tak mohli všetci pocítiť dopady sucha i v našich vlastných životoch. Čo sa s tým dá robiť? Zamerať sa nielen na nižšiu spotrebu vody v našich domácnostiach, ale zároveň začať podporovať značky a firmy, ktoré na spotrebu vody myslia už pri výrobe svojich produktov.

Poďme sa do toho ponoriť hlbšie

Celková spotreba vody neustále rastie. Je dôležité si však uvedomiť, že nejde len o pitnú vodu, ktorú využívame doma. Rovnako vzrastá spotreba vody na priemyslové využitie. To je spôsobené neustálym rastom populácie a s tým súvisiacim rastom dopytu po výrobe čoraz väčšieho množstva vecí. Vodu potrebuje na svoju výrobu každý priemyslový sektor, na prvom mieste sa so svojou spotrebou umiestňuje ropný priemysel, hneď za ním je ale odevníctvo a výroba textilu.

Čo všetko odevníctvo robí, že spotrebuje toľko vody? Tu len zopár základných faktov. Väčšina z nás má v šatníku prevažne oblečenie vyrobené z bavlny, ďalej z umelých vlákien a syntetických materiálov, ako je napríklad polyester. Umelé vlákna zastupujú až 50 % produkcie celého textilného priemyslu, bavlna potom ďalších 40 %.

Jediné bavlnené tričko spotrebuje na svoju produkciu 2720 litrov vody. Skúste si predstaviť, koľko ton tričiek sa na svete vyrobí za deň. A to nehovoríme o ďalšom oblečení, ako sú mikiny, džínsy, kabáty, topánky atď. V tom momente sa dostávame na nepredstaviteľné množstvo.

Nerobme vlny

Znie to depresívne, však? Bohužiaľ, všetci musíme chodiť v niečom oblečení, čiže si občas niečo kúpiť. Ako sa s tým psychicky vyrovnávame my? Nosíme produkty z technického konope. Ide totiž o alternatívu, ktorá má oproti bavlne množstvo pozitívnych environmentálnych vlastností. Kvôli svojej súvislosti s marihuanou je bohužiaľ produkcia konope v mnohých štátoch aktívne potlačovaná.

Aký je rozdiel medzi technickým konope (anglicky “hemp”) a marihuanou? Sú to v mnohých ohľadoch rovnaké rastliny, rozhodne ale nie identické. Technické konope obsahuje len stopové množstvo psychoaktívneho THC, ktoré je pri marihuane hlavnou aktívnou a vyhľadávanou látkou. Koncom 30. rokov 20. storočia vyšlo konope z módy práve kvôli propagácii negatívnych vplyvov marihuany a uvádzaním týchto dvoch rastlín do súvislosti. Pritom konope sa tisíce rokov využívalo ako surovina napríklad pri výrobe vrecoviny, povrazov, lodných plachiet alebo papiera. Má mnoho vlastností, vďaka ktorým môže produkciu bavlny hravo strčiť do kapsy. A to sa týka aj spotreby vody.

Koľko toho konope vypije?

So zreteľom na spotrebu vody je bavlna jednou z najnáročnejších plodín, zároveň je pri jej pestovaní potrebné využívať množstvo pesticídov (ide o spotrebu 20 % pesticídov na celom svete). Konope pritom spotrebuje len polovicu vody a pesticídy nie sú potrebné takmer vôbec (o 95 % menej), pretože je prirodzene antibakteriálne. Jeho vlákno sa pritom dá pri výrobe textilu využiť rovnako ako bavlnené.

A to nehovoríme o ďalších vlastnostiach, ako je až štvornásobná výťažnosť vlákna pri pestovaní na rovnakom objeme pôdy alebo skutočnosť, že nie je natoľko citlivé na klimatické podmienky, a tak sa dá pestovať lokálne, ako sa napríklad pestuje naše konope v Európe.

Čo z toho získate vy?

Zmysluplným nákupom konopných výrobkov podporujete znižovanie celosvetovej spotreby vody. Môžete mať preto dobrý pocit, že si zlepšujete karmu. Konope má ale zároveň veľa ďalších vlastností, ktoré vám môžu byť prospešné.

Je antimikrobiálne, to znamená, že konopná látka vďaka svojmu nehostinnému prostrediu zabíja baktérie a zamedzuje rast plesní. Preto tenisky, tričká, ponožky alebo i spodná bielizeň vyrobené z konope vydržia dlhšie čisté a zamedzujú zápach. Pohlcuje vlhkosť a vďaka tomu sa v konopnom oblečení menej potíte. Je termoregulačné, preto v lete chladí a v zime zahrieva. Prirodzene filtruje UV lúče. Čerešničkou na torte je nakoniec jeho vysoká pevnosť – ide o najpevnejšie prírodné vlákno na svete!

Nosením konopného oblečenia a topánok prispievate nielen k zníženiu spotreby vody na celej planéte, ale zároveň si do svojho šatníka pridáte vysokokvalitné funkčné oblečenie, ktoré určite oceníte a bude vám dlhodobo slúžiť

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie