Pozitívny vplyv konope na globálne otepľovanie

Všade vôkol nás dnes rastie chuť nastoliť nový typ spoločnosti – spoločnosť udržateľnú a zodpovednú. Aby sme to raz naozaj dosiahli, musíme zmeniť náš životný štýl a zároveň i spôsob výroby a spotreby. A pri tom nám môže výrazne pomôcť technické konope, ktoré je bohužiaľ v porovnaní s marihuanou alebo CBD produktmi často opomínané. 

Globálne otepľovanie je zvyšovanie priemernej teploty na našej planéte a je spôsobené pribúdajúcou koncentráciou skleníkových plynov vo vzduchu, predovšetkým vyššími emisiami oxidu uhličitého. Oxid uhličitý zachytáva teplo v atmosfére a bráni jeho uvoľneniu ďalej do vesmíru. Toto otepľovanie spôsobuje množstvo problémov vrátane prudkých zmien počasia, sucha a vzostupu hladiny morí v dôsledku roztápania ľadovcov.

Čo na to konope?

Rastliny konopeschopné proti tomuto vzrastu množstva oxidu uhličitého bojovať. Počas fotosyntézy konope odstraňuje oxid uhličitý z atmosféry a vytvára látky, ktoré použije na ďalšie budovanie štruktúry rastlín. Na konci tohto procesu sa ako vedľajší produkt uvoľňuje kyslík späť do atmosféry. Podobný účinok na globálne otepľovanie majú aj stromy. Pri tých je ale problém v tom, že rastú príliš dlho a vyžadujú viac priestoru. Naopak konope rastie rýchlo a nie je príliš náročné na priestor, je teda možné pestovať rastliny blízko pri sebe. Na rovnakej ploche môžeme zasadiť oveľa viac konope než stromov, čím zvyšujeme vplyv na absorpciu oxidu uhličitého. Rastliny konope môžu navyše rásť na takmer ktoromkoľvek type pôdy a v akýchkoľvek podmienkach, sú dokonca mrazuvzdorné. Konope potrebuje na pestovanie pomerne málo vody a nevyžaduje takmer žiadne hnojivá či chemikálie na to, aby rástlo zdravo a bez škodcov.

Konopný toaletný papier

Stonky konope môžu byť po rozdelení na vlákno a pazderie využité na rad rôznych produktov, na ktorých výrobu sa dnes ťaží drevo. Pozitívne je, že spracovaním konope dlhodobo uložíme oxid uhličitý a zabránime jeho okamžitému návratu späť do atmosféry (tzv. CCS, CarbonCapture&Storage). Z vlákna konope je možné vyrobiť papier alebo tepelné izolácie. Z pazderia sa dá vytvoriť konopný betón a vláknité dosky, ktoré je možné použiť v stavebníctve alebo nábytkárstve. Zaujímavou alternatívou by mohol byť toaletný papier vyrobený z konope, pretože svetová denná spotreba toaletného papiera sa rovná 27 tisícom vyrúbaných stromov. Konope je vhodnou náhradou za drevo aj preto, že jeho vlákno je odolnejšie a môže byť recyklované častejšie než drevné vlákno. Z jedného hektára konope vznikne každý rok 4x viac celulózových vlákien než z jedného hektára lesa za celý čas jeho existencie, a to bez poškodzovania životného prostredia pri zbere. Konope tak navyše umožňuje prirodzenú obnovu lesov. Možno ho okrem iného využiť na výrobu paliva, ktoré je energeticky bohaté a finančne nenáročné na výrobu. Na tento účel dnes slúži hlavne ropa, ktorá má negatívny vplyv na nárast emisií skleníkových plynov, najmä v dôsledku spaľovania fosílnych palív. Fosílne palivá sú dnes v prírode už takmer vyťažené a svet za ne naliehavo potrebuje nájsť náhradu.

Priemyslová revolúcia konope

Pokiaľ by konope nahradilo ropu a drevo v použití ako paliva, stavebných a papierenských výrobkov, malo by to ešte väčší pozitívny vplyv na naše prostredie a globálne otepľovanie a táto náhrada by bola viac než dlhodobo udržateľná. Je teda načase prestať vnímať konope negatívne, či už v zmysle spoločenskom alebo politickom, a začať sa sústreďovať na jeho pozitívne vlastnosti, pretože sa môže už onedlho ukázať ako zásadný prostriedok boja proti globálnemu otepľovaniu.

#hempinside #responsiblesociety #industrialhemprevolution

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie