S čím môžu pomôcť barefooty

S čím môžu pomôcť barefooty  

 

BHMP-Studio--20header

Barefooty chôdza je čoraz obľúbenejšia, a niet sa čomu diviť! Sú to totiž topánky, ktoré rešpektujú tvar chodidiel, neobmedzujú ich a umožňujú im využívať všetky ich svaly a funkcie na plný potenciál. Správne fungujúce chodidlo je totiž základom pre správne držanie tela, čím nám dokáže pomôcť pri mnohých problémoch, s ktorými súčasná generácia veľmi často bojuje.  S čím všetkým vám teda môžu barefooty pomôcť? 

 

 Prirodzenejší spôsob chôdze

Vďaka barefootom je nohe umožnené fungovať prirodzene, i keď je obutá. Pôvodne totiž ľudské nohy neboli navyknuté na tvrdé podrážky, ktoré sú bežne využívané v konvenčnej obuvi. Tá často našu nohu utesňuje a máme z nej rôzne deformácie chodidiel či zdravotné problémy. Barefootová obuv rešpektuje tvar nohy, neobmedzuje ju a umožňuje využívať všetky jej funkcie. To znamená, že sme schopní plne vnímať terén a na základe týchto informácií správne, a hlavne prirodzene, nastavovať držanie tela. A tak sa pomocou barefootov vraciame späť k základným nastaveniam nášho chodidla i celého tela.  

 

Zdravší spôsob chôdze

Ako sme už naznačili, barefoot chôdza sa stáva pomyselným synonymom pre zdravú chôdzu. Zjednodušene je to vlastne napodobňovanie chôdze naboso, čo môže byť veľmi prospešné pre naše zdravie všeobecne. Vďaka prirodzenému posilňovaniu svalov v chodidle predchádzame ich deformáciám a zároveň zlepšujeme držanie tela. Mnohí ľudia využívajú chôdzu naboso aj ako fyzioterapeutickú metódu zvanú akupresúra, keď pomocou vnemov z povrchu ovplyvňujeme reflexné body na chodidlách a uvoľňujeme celé telo napríklad od stresu. Barefooty sa tak jednoznačne stávajú niekoľkonásobným víťazom nad konvenčnou obuvou, čo sa týka ich multifunkčnosti. 

 

Koniec deformácií chodidiel

Veľkú časť populácie dnes trápia zdeformované a boľavé chodidlá. A bodaj by nie, keď sa ich už od útleho veku snažíme dosť často doslova natlačiť do topánok rôznych tvarov, hrúbok, s úzkymi špičkami, nízkymi priehlavkami a bohvie čím ďalším. Naše chodidlá skrátka dostávajú zabrať a strácajú svoju prirodzenú funkciu. Je to škoda, pretože väčšina ľudí sa rodí so zdravými nohami i držaním tela. Nezúfajte ale, pomocou barefootov je možné tieto deformácie čiastočne alebo i úplne napraviť. Chce to len trpezlivosť a výdrž. 

 

 Náprava plochých chodidiel

Asi si poviete, ako je možné uviesť ploché chodidlá do poriadku, keď už ste vyskúšali milióny rôznych vecí a stále nič? Skúste to pomocou barefoot chôdze, ktorá už zo svojej podstaty ”prebúdza” ochabnuté svalstvo v chodidle a tým vracia chodidlo do jeho prirodzenej polohy. Jednoduchou výmenou obuvi a chôdzou tak môžete docieliť nápravu plochých chodidiel v relatívne krátkom čase. 

 

Zmiznú bolesti chrbta a chodidiel 

Možno už tušíte, že spoločne so správnym držaním tela a posilnením svalov v chodidlách odchádzajú dosť pravdepodobne i rôzne bolesti. Bolesť totiž upozorňuje na to, že je s telom niečo v neporiadku. A keď posilníte nohu a narovnáte postoj, potom sa môžete zbaviť bolestí v bedrách, krčnej chrbtici, v chodidlách i celých nohách. 

 

Úľava od úzkych “normálnych” topánok

Okrem všetkých zdravotných benefitov, ktoré sme zmieňovali vyššie, sa vám vďaka barefootom hlavne uľaví. Často topánky zvierajú nohu tak, že sa nám neprirodzene deformuje a potom trebárs aj bolí. Barefoot obuv má dostatok miesta pre prsty i celé chodidlo, necháva nohu v jej prirodzenej polohe a pocitovo ju nijako neobmedzuje. Jednoducho, po niekoľkých prvých mesiacoch a vytrénovaní svalov v chodidle sú barefooty to najpohodlnejšie, čo si na nohy môžete obuť. Na záver vám predstavíme príbeh nášho zákazníka, ako sa stal barefootistom, aby ste videli, že sa vďaka zmene obuvi naozaj dokážu diať “zázraky”: 

“Barefooty som si pôvodne kúpil na cvičenie tai chi do telocvične podľa príkladu kamaráta - fyzioterapeuta. Na Veľkú noc som si ich obul na prechádzku do lesa, a tie pocity ma úplne uchvátili. Do týždňa som bol na ďalšej prechádzke vonku, a odvtedy na chôdzu takmer výhradne nosím BF. Ako veľký bonus hodnotím samovoľne napravené dlhodobo prepadnuté obe priečne klenby chodidiel. Samovoľne rozumejte obyčajnou chôdzou v BF ????”